Jakim sposobem uzyskać można świadectwo energetyczne dla starszego budynku

Kategoria:

Opis

Nasze przepisy kładą coraz większy nacisk na tematy związane ze zmniejszeniem zużycia energii. Z tego też powodu od jakiegoś czasu zaczęły obowiązywać energetyczne świadectwa, których główną rolą jest wyznaczenie tego, jak dużo tej energii zużywane zostaje przez budynek. Będzie to dotyczyło wszystkich obszarów, zarówno grzania zimą i chłodzenia latem, jak też oświetlenia, wentylacji czy podgrzewania wody użytkowej. A zapotrzebowanie energetyczne może się bardzo różnić, zwłaszcza jeśli chodzi o ogrzewanie.

Słabo ocieplone ściany czy niezbyt szczelne okna przyczyniają się do dużych strat, co z jednej strony się przekłada na wyższe rachunki do płacenia, a z drugiej na bezsensowne wykorzystywanie naturalnych surowców. Zgodnie z obowiązującymi przepisami świadectwa energetyczne posiadać muszą wszystkie obiekty postawione po roku 2009, nie ma od tego żadnych ustępstw. świadectwo energetyczne dla starych budynków przy normalnym użytkowaniu potrzebne nie będzie, lecz jeśli ktoś chciałby sprzedać albo wynająć dom, to konieczne będzie przejście audytu. Nie można bowiem sprzedać czy wynajmować nieruchomości, które nie posiadają takiego świadectwa.

Jeżeli ktoś tego nie dopilnuje, to naraża się na dość pokaźną grzywnę, która wynieść może nawet do pięciu tysięcy złotych. Takie same konsekwencje będą czekały kogoś, kto poda przy audycie fałszywe informacje. Jeżeli ktoś zaczyna się zastanawiać Gdzie uzyskać świadectwo energetyczne, to raczej nie będzie miał dużego problemu z wyszukanie odpowiedniej osoby do tego. Takie certyfikaty wystawiać mogą jedynie osoby posiadające odpowiednią wiedzę i umiejętności, ale też i są do tego uprawnione. Wykonanie audytu związane jest z pewnymi kosztami, jakie są zależne od kilku czynników. Najważniejszych z nich to rozmiar sprawdzanego budynku, im jest on większy, tym będzie więcej do zapłacenia. Ale bierze się też pod uwagę wyposażenie, stan techniczny oraz lokalizację. Ceny zaczynają się od około trzystu złotych za nieduże mieszkanie do nawet paru tysięcy w przypadku wielorodzinnych bloków.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY