Rodzaje głośników basowych

Opis

Zapisując o głośnikach basowych nie należy zapominać o tym jakie rodzaje możemy wyróżnić. Do dyspozycji mamy głośniki basowe aktywne oraz pasywne lub też inne, na przykład wytłumienie kolumn. Pierwszy rodzaj, innymi słowy aktywne charakteryzują się tym, iż posiadają wbudowany wzmacniacz małych częstotliwości oraz filtr, zwykle również aktywny. Do takiego kompletu wystarczy jedynie podłączyć źródło dźwięku np. odtwarzacz dvd lub odpowiednie wyjście amplitunera oznaczone jako subwoofer czy też LFE. Tu wystarczy jedynie sygnał o wybitnie małej amplitudzie inaczej napięciu ok. 0,5-1V.

Następnym rodzajem są głośniki rodzaju pasywnego. W tym wypadku przydatny jest akcesoryjny wzmacniacz basowy o dosyć gigantycznej wydajności prądowej, po to żeby bez kłopotu dostarczył dużo mocy do przetwornika. Im znacznie większy jest zapas, tym uzyskamy poprawniejsze oraz niższe basy. Jako filtr wykorzystywany jest układ pasywny w obrębie kolumny złożony z cewki oraz kondensatora. Nie należy się niepokoić, ponieważ takie filtry wytrzymują dość obfite moce, a co za tym idzie przepływy znaczących prądów, w porównaniu do aktywnych.

Podczas kiedy wybieramy profesjonalne głośniki basowe musimy zwrócić nadzwyczajną uwagę na własności, czyli to co podaje producent. Pewnie dla każdego najważniejszym czynnikiem jest oczywiście moc. Faktycznie poprawnie jest wiedzieć ile prądu jest w stanie dostarczyć nam głośnik, by ewentualnie zaadaptować go do posiadanego już zestawu audio. Istotnym aspektem jest też skuteczność, bo ona mówi jak głośno zagrają głośniki przy dostarczeniu stosownej mocy ze wzmacniacza. Te dwie atrybuty mają ogólny związek z poborem energii elektrycznej z sieci.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY