Walory i aspekty instalacji fotowoltaicznych

Kategoria:

Opis

Instalacje fotowoltaiczne generują prąd, który posiada znacznie większą częstość aniżeli ten wywodzący się z sieci publicznej. Stąd też zawsze w pierwszej kolejności zużywa się prąd pochodzący z instalacji, a w następnej kolejności używa się dopiero prąd z sieci. Zdarza się jednak, iż pojawia się nadwyżka prądu, który jest niewykorzystywany. To właśnie dzięki stosowaniu wyjątkowych liczników dwukierunkowych można z powodzeniem przesłać taką nadwyżkę do sieci publicznej. Polska ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) mówi przejrzyście, iż nie ma w takim przypadku konieczności posiadania własnej działalności.

I tutaj pojawia się pojęcie: prosument czyli podmiot, który jest jednocześnie wytwórcą energii (fotowoltaicznej) jak i jej konsumentem – więcej na domenie internetowej panele fotowoltaiczne Kraków. W sytuacji, kiedy produkowany prąd jest niewystarczający wolno pobierać go z sieci publicznej. Systemy fotowoltaiczne on-grid nie potrzebują stosowania specjalistycznych akumulatorów, a to wpływa na obniżenie kosztów montażu. Instalacje fotowoltaiczne sieciowe to zajmujące rozwiązanie, które zezwala oszczędzić wiele pieniędzy. Prócz dyspozycji przesyłania nadmiaru prądu do sieci ustawa o OZE wspomina także o systemie opustów dla instalacji prosumenckich (net-metering). W praktyce świadczy to, że posiadacz mikroinstalacji ma możliwość przesłania nadwyżki energii do sieci oraz odebrania jej w ciągu jednego roku.

Prosument może zatem wyprodukować energię w dowolnym momencie, a też odebrać ją kiedykolwiek zechce. Profesjonalnie nazywa się to bilansowaniem jednorocznym energii. Będzie to nic innego jak kalkulowanie różnic pomiędzy prądem wprowadzonym do sieci, a zużytym w ciągu roku. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uniezależnić się w pełni od wzrostu cen za energię elektryczną. Ponadto instalacja fotowoltaiczna ma okazję posiadać również wyjątkowy licznik, jaki zezwala analizować wykresy zużywania energii.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o “Walory i aspekty instalacji fotowoltaicznych”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *