Windykacja oraz pomoc komornika

Kategoria:

Opis

Windykacja jest słowem stosowanym już od czasów Cesarstwa Rzymskiego. Dokładnie definiuje się ją, jako dochodzenie swoich praw lub roszczeń, a także, jako obronę konieczną oraz zemstę. Kolokwialnie jest to ściąganie długów poprzez egzekucję administracyjną bądź sądową. Windykacja jest to rodzaj usługi pomocniczej z pośrednictwem finansowym. Jest kategoryzowana do Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) oraz posiada swoje podstawy prawne. Wymaga szeregu czynności oraz decyzji, żeby uzyskać pożądany skutek. Typ windykacji zależy od tego, w jaki sposób będą pobierane długi. Główny krok to windykacja pojednawcza. W jaki sposób sama nazwa wskazuje opiera się ona na współpracy pomiędzy windykatorem, a dłużnikiem – tutaj pomoże też https://www.komornik-sachno.pl/.

Jeżeli ten drugi wyraża chęć na spłacenie długu należnego innej osobie czy też instytucji, w owym czasie na tym kończy windykacja. Jest to idylliczna forma ściągania należności. Jeżeli nie poskutkuje na dłużnika, korzystna jest interwencja sądu. Krok drugi to windykacja sądowna. Kiedy dłużnik uchyla się od wypełnienia obowiązków, windykator uzyskuje wyrok sądowy czy też nakaz zapłaty uzupełniony w klauzulę wykonalności. Jest on bazą do egzekucji komorniczej. Jako, że wykonawcą tej czynności będzie komornik odróżnimy windykację komorniczą i pokomorniczą. Traktuje ona usług komornika, jaki egzekwuje należności po uprzednim wypróbowaniu możliwości finansowych dłużnika.

Niejednokrotnie zdarza się tak, iż debent składa pomylone deklaracje o stanie majątkowym oraz ukrywa fakt, iż funkcjonuje na czarno lub też koloryzuje odnośnie zarobków. Wtenczas wobec niesprawiedliwego delikwenta prowadzi się proces windykacji karnej. Sprawa trafia do prokuratury we współpracy z wszelkimi organami ścigania. Jest to najmniej przyjemny rodzaj windykacji tak oznaczanej twardej – działania sądu, prokuratury.

Wykorzystuje się ją wobec dłużników długotrwałych tzw. kłopotliwych, wobec których należy podjąć działania mocniejsze aniżeli rozmowa z dłużnikiem (windykacja miękka). Ten podział windykacji nie jest przyjmowany przez część windykatorów. Z reguły typy windykacji klasyfikowane są jako koncyliacyjna, sądowa i karna.